Menüü
Tagasi

“Seaduseelnõu 516SE: Uued piirmäärad ettevõtete klassifitseerimiseks – kas Sinu ettevõte kuulub mikro-, väikese- või keskmise suurusega ettevõtete hulka?”

9. detsember 2024

Planeeritavad muudatused raamatupidamisseaduses: eelnõuga kavandatakse tõsta ettevõtete suuruse määratlemise piirmäärasid, mis võib tuua kaasa olulisi muutusi paljudele Eesti ettevõtjatele. Kavandatavad muudatused mõjutavad ettevõtteid kõigis suuruskategooriates, kuid suurimat kasu võivad saada väikeettevõtted, kellest paljudel on võimalus kvalifitseeruda mikroettevõteteks. See tähendaks lihtsamaid aruandlusnõudeid ja väiksemat halduskoormust. Oluline on märkida, et need muudatused on alles eelnõu staadiumis ja lõplikku otsust ei ole veel tehtud.

Mis muutub ettevõtete piirmäärades? (Eelnõu staadiumis)

Praegu kehtivad Eesti ettevõtete klassifikatsiooni piirmäärad on püsinud muutumatuna juba aastaid ning ei arvesta enam täielikult muutunud majanduskeskkonda ega inflatsiooni mõju. Seetõttu on algatatud eelnõu, millega kavandatakse tõsta ettevõtete suuruskategooriate piirmäärasid.

Kavandatavad uued piirmäärad on järgmised:

  • Mikroettevõtja: varad kuni 450 000 eurot (praegu 175 000 eurot), käive kuni 900 000 eurot (praegu 50 000 eurot), kuni 10 töötajat (praegu 1 töötaja).
  • Väikeettevõtja: varad kuni 7,5 miljonit eurot (praegu 4 miljonit eurot), käive kuni 15 miljonit eurot (praegu 8 miljonit eurot), kuni 50 töötajat (jääb samaks).
  • Keskmise suurusega ettevõtja: varad kuni 25 miljonit eurot (praegu 20 miljonit eurot), käive kuni 50 miljonit eurot (praegu 40 miljonit eurot), kuni 250 töötajat (jääb samaks).

Kuidas see ettevõtteid mõjutab?


Kuigi tegemist on alles eelnõuga, võivad kavandatavad muudatused tuua kaasa mitmeid arenguid ettevõtetele, eriti mikro- ja väikeettevõtetele.

  1. Mikroettevõtete arv kasvab
    Ettevõtted, mis seni kvalifitseerusid väikeettevõteteks, võivad uute piirmäärade alusel kuuluda mikroettevõtete kategooriasse. See annab neile võimaluse kasutada mikroettevõtetele kehtestatud lihtsustatud aruandlusnõudeid. Näiteks ei pea mikroettevõtjad esitama tegevusaruannet ega täitma teatud lisaaruandeid, mis vähendab halduskoormust ja raamatupidamiskulusid.
  2. Väikeettevõtted saavad rohkem paindlikkust
    Väikeettevõtteks jäävad firmad saavad kauem nautida lihtsamaid aruandlusnõudeid enne, kui neid hakatakse käsitlema keskmise suurusega ettevõtetena. See tähendab pikemat perioodi väiksema halduskoormusega, mis võimaldab neil rohkem keskenduda äritegevusele ja kasvu planeerimisele.

Miks neid muudatusi kavandatakse?
Peamine eesmärk on viia ettevõtete klassifikatsiooni piirmäärad vastavusse tänase majanduskeskkonnaga. Aastate jooksul on Eesti ja EL-i inflatsioon oluliselt tõstnud ettevõtete finantsnäitajaid, kuid see ei pruugi peegeldada ettevõtte tegelikku kasvu. Näiteks on Euroopa Liidu inflatsioon viimase kümne aasta jooksul ulatunud 27,2%-ni. Uued piirmäärad aitavad vähendada tarbetut halduskoormust ja kohandada aruandlusnõudeid tegelike turutingimustega.

Lisaks toetab eelnõu ettevõtluskeskkonna läbipaistvust ja tõstab ettevõtete konkurentsivõimet, võimaldades väiksematel firmadel kasutada rohkemate soodustuste ja lihtsustatud aruandluse võimalusi. Samuti tagatakse, et ettevõtted ei liiguks liiga vara kõrgemasse suuruskategooriasse, kus kehtivad keerukamad nõuded ja suuremad kulud.

Võta meiega ühendust ja küsi pakkumist

Õpime tundma Sinu ettevõtte vajadusi ja otsitavat tuge. Selle põhjal koostame pakkumise mille vaatame koos üle. Kõik on Sinu jaoks selge ja arusaadav.