Aastaaruande esitamine on iga ettevõtte seadusjärgne kohustus Eestis. See annab ülevaate ettevõtte finantsseisundist ja tegevustest möödunud majandusaastal. Eestis tuleb aastaaruanne esitada äriregistrile kuue kuu jooksul pärast majandusaasta lõppu. Enamasti langeb see tähtaeg 30. juunile, kui ettevõtte majandusaasta kattub kalendriaastaga, kuid ettevõtted võivad valida ka erineva majandusaasta, mille puhul tähtaeg varieerub.
Alates 1. veebruarist 2023 on äriregistri seadus muutunud rangemaks, tuues kaasa suuremad sanktsioonid ja kiirendatud menetlused ettevõtetele, kes ei esita aastaaruannet õigeaegselt. Järgnevalt vaatame, millised on peamised seadusemuudatused ja millised tagajärjed võivad kaasneda, kui majandusaasta aruanne jääb esitamata.
Vastavalt Äriregistri seaduse § 57 on registripidajal õigus määrata trahve ettevõtetele, kes ei esita aastaaruannet seaduses ettenähtud tähtajaks. Oluline uuendus on see, et trahvi võib määrata ilma hoiatuseta. Trahvi määramisel võetakse arvesse järgmised tegurid:
Trahve võib määrata korduvalt, kuni majandusaasta aruanne on esitatud. Mida pikem on viivitus ja mida sagedamini aruanded jäävad esitamata, seda suuremad trahvid järgnevad. Lisaks sellele võivad trahvi saada ka juhatuse liikmed isiklikult, kuna neil lasub seadusest tulenev kohustus tagada aruande õigeaegne esitamine.
Äriregistri seaduse § 58 käsitleb juriidilise isiku sundlõpetamist. Kui ettevõte ei täida seadusest tulenevaid kohustusi, sealhulgas majandusaasta aruande esitamist, võib registripidaja algatada juriidilise isiku sundlõpetamise menetluse. Registripidaja määrab tähtaja puuduste kõrvaldamiseks, ja kui selle aja jooksul ei ole majandusaasta aruannet esitatud, võib kohus otsustada ettevõtte sundlõpetamise.
Kõige tõsisem tagajärg majandusaasta aruande esitamata jätmisel on ettevõtte kustutamine äriregistrist, mille aluseks on § 61. Kui ettevõte ei ole esitanud majandusaasta aruannet vähemalt kolm kuud pärast seadusjärgset tähtaega, võib registripidaja alustada kustutamismenetlust. See tähendab, et kui ettevõtte aruande esitamise tähtaeg oli 30. juuni, võib kustutamismenetlus alata juba oktoobris.
Registripidaja saadab hoiatuse ja määrab uue tähtaja aruande esitamiseks. Kui ka siis jääb aruanne esitamata, võib ettevõte äriregistrist kustutatud saada. Ettevõtte äriregistrist kustutamine tähendab, et ettevõte kaotab oma seadusliku staatuse ja õiguse tegutseda.
Jälgi tähtpäevi – veendu, et oled teadlik oma ettevõtte majandusaasta lõppemisest ja aastaaruande esitamise tähtajast. Kui sa ei ole kindel, kas aruanne on esitatud, kontrolli seda äriregistri portaalist.
Korralda raamatupidamine õigeaegselt – aastaaruande koostamine on ajamahukas, seega on oluline alustada varakult. Hea raamatupidamisfirma võib sind aidata aruande korrektse ja õigeaegse esitamisega.
Küsi abi – kui oled segaduses või ei tea, kuidas aruande koostamisega alustada, on mõistlik kaasata professionaalseid raamatupidajaid.
LPV Accounting OÜ pakub täisteenust majandusaasta aruande koostamisel ja esitamisel. Meie meeskond tagab, et sinu ettevõtte aruanne vastab kõigile seadusnõuetele ja on esitatud õigeks ajaks. Samuti hoiame sind kursis seadusemuudatustega ning aitame vältida trahve ja muid sanktsioone.
Kui sa vajad abi aastaaruande koostamisel või raamatupidamises, võta meiega ühendust!
Allikas: Äriregistri seadus www.riigiteataja.ee/akt/105052022001
Seadusepunktid, millele postitus tugineb: § 57; § 58; § 61
Õpime tundma Sinu ettevõtte vajadusi ja otsitavat tuge. Selle põhjal koostame pakkumise mille vaatame koos üle. Kõik on Sinu jaoks selge ja arusaadav.